Jak vybrat dron
Vybíráte sobě nebo někomu blízkému dron? Nevíte, jak správně vybrat z široké nabídky na trhu? Chcete zjistit 3 základní parametry, podle kterých dron vybírat? Přesně pro vás je určený tento článek.
Poradíme vám, jakými pravidly se řídit, na co se zaměřit a co neopomenout při výběru dronu. Výběr dronu pak bude hračka a pořídíte dron přesně podle vašich představ.
Pokud řešíte otázku, jak vybrat dron, zamyslete se…
1. … Chci dron s kamerou nebo bez kamery?
Nejdůležitější a nejzákladnější parametr výběru dronu. Musíte si uvědomit, jestli chcete s dronem pouze létat a bavit se létáním, nebo jestli budete chtít i natáčet. Základní dělení je do následujících kategorií.
Jak už název napovídá, jedná se o drony bez kamery. Tyto drony jsou určené pro klasické létání pro zábavu a dají se chápat jako náhrada za RC vrtulníky. Většina z těchto dronů dokáže "flip" - vertikální obrat o 360°, takže si s nimi užijete spoustu zábavy. K některým typům je možné připevnit svou vlastní outdoorovou kamerku.
Tip RCprofi: Syma X23 nebo Syma X26
Jedná se o drony, které mají už v základním balení připevněnou kameru. Kamerka má v sobě slot na micro SD kartu, na kterou ukládá videa a fotky. Natáčení a focení ovládáte pomocí vysílače (ovládání dronu). Tento typ dronů nemá přenos online videa do mobilu, tabletu nebo na speciální obrazovku. Nevidíte tak, co natáčíte nebo fotíte. Z kategorie dronů s kamerou je tento typ obvykle levnější.
Tip RCprofi: Syma X8HG nebo Syma X5C
Dron z této kategorie přenáší obraz online do mobilního telefonu, tabletu nebo na speciální obrazovku. Přesně tak vidíte, co natáčíte. U některých typů spouštíte natáčení a focení pomocí vysílače, u některých pomocí mobilního telefonu/tabletu. U většiny dronů přenos obrazu funguje tak, že si stáhnete příslušnou aplikaci, viz manuál. Dron si po zapnutí vytvoří vlastní wifi. K této wifi se mobilem připojíte, spustíte aplikaci a už vidíte, co kamera natáčí. Dražší typy dronů (v řádech desetitisíců) mají speciální datalinky pro přenos obrazu. Dosáhnou tak většího dosahu přenosu obrazu.
Tip RCprofi: Syma X5UW-D, Syma X25PRO nebo Syma W1PRO
2. … Pro koho vybírám dron?
Musíte si ujasnit, kdo bude dron pilotovat. Všeobecně můžeme říct, že ovládání dronu je velmi jednoduché a zvládne ho v podstatě každý. Nicméně při výběru dražších dronů je potřeba přihlédnout ke zkušenostem pilota.
- Začátečník dítě
Děti jsou v ovládání modelů velmi zručné a dokážou ovládat dron už od velmi raného věku. Z našich zkušeností můžeme napsat cca od pěti let. Ale pozor, je nutné u takto malých dětí dodržovat dohled dospělé osoby nad létáním!
Tip RCprofi: Syma X5UW
Výběru dronů pro děti jsme věnovali speciální článek a video.
- Začátečník dospělý
Pokud bude dron řídit dospělý začátečník, tak nemáte v podstatě žádné omezení výběru. Drony se velmi snadno ovládají, takže dospělák se s dronem naučí po pár vzlétnutích. Při prvních pokusech musí být samozřejmě opatrný. U dětí to trvá delší dobu. Ale existují výjimky. :-)
Tip RCprofi: Syma X8SW
- Pokročilý dospělý/dítě
Uživatel, který má již zkušenosti s drony, RC vrtulníky nebo RC letadly, nemá vůbec žádný problém s pilotáží. Tudíž při výběru na tento parametr nemusíte vůbec přihlížet. Zde záleží pouze na technickém vybavení dronu a ceně, kterou chcete do modelu investovat.
Tip RCprofi: Syma X25PRO s GPS
3. … V jaké se pohybovat cenové relaci?
U dronů platí daleko více než u jiných RC modelů pravidlo, že každá stokoruna nebo tisícikoruna navíc má obrovský vliv na technickou vybavenost dronu. Rozdělili jsme je proto do následujících kategorií.
- Drony do 2 tisíc
V této cenové kategorii je široký výběr dronů bez kamery a dostaneme sem i několik typů dronů s kamerou. Drony do 2 tisíc jsou žádané pro děti a dospělé začátečníky, kteří si chtějí vyzkoušet, jestli je létání s dronem bude bavit.
Tip RCprofi: Syma X5UW-D
- Drony do 5 tisíc
Zde už je možné vybírat ze všech kategorií (drony bez kamery, drony s kamerou bez online přenosu, drony s kamerou a online přenosem). Drony v rozmezí 2 - 5 tisíc jsou bezkonkurenčně nejžádanější. Přináší skvělý poměr cena/výkon. Natočíte s nimi velmi solidní záběry pomocí kamery a zároveň se pobavíte samotnout pilotáží dronu.
Tip RCprofi: Syma X8PRO s GPS
- Drony do 15 tisíc
Jedná se o kategorii dronů s řadou technických vymožeností. U většiny dronů je samozřejmostí barometr, který hlídá výšku, jiné mají zase na vysílači FPV obrazovku pro přenos obrazu z kamery dronu. Obvykle jim však chybí GPS pro pozicování a stabilizaci dornu. Výjimkou je dron DJI Phantom 3 standard. Tento dron dle nás technicky spadá do vyšší kategorie, přesto je k dostání za velmi výhodnou cenu.
Tip RCprofi: DJI Mavic Mini
- Drony nad 15 tisíc
V této kategorii se dotáváme ke dronům, které jsou určené pro ty, kteří to s drony a focením nebo natáčením záběrů myslí trochu víc vážně. Drony v této kategorii mívají kameru v rozlišení full HD a vyšší, GPS pozicování, automatický návrat na místo vzletu, automatický start/přistání, dosah v jednotkách kilometrů, atd.
Tip RCprofi: DJI Mavic 2 PRO
Čím víc baterií, tím víc zábavy!
Ještě doplníme jeden tip. K dronům doporučujeme dokoupit jednu nebo více náhradních baterií. Důvod je prostý. Doba letu na jedno nabití je u většiny standardních dronů v závislosti na typu v rozmezí 8 - 30 minut. Pokud si k dronu pořídíte více baterií, doma si je v klidu nabijete a venku během několika sekund vyměníte vybitou baterii za nabitou. Budete tak létat daleko delší dobu. A to se vyplatí! :-) Náhradní baterie naleznete vždy u konkrétního produktu v záložce "náhradní díly". Pokud byste ji náhodou nenalezli, kontaktujte nás a my vám ji do objednávky doplníme ručně.
14. prosince 2016