Jak správně vybrat baterie do RC modelů

Nejste si jistí s výběrem správné baterie?

Za poslední jedno nebo dvě desetiletí prošlo nabíjení baterií u RC modelů dlouhým vývojem. Zatímco první modeláři měli jen jednu volbu, skromný Nikl-kadmiový akumulátor (NiCd), dnes je na trhu řada různých typů. Nicméně vzhledem k velkému výběru akumulátorů může být výběr té správné baterie náročný.

Výběr vhodné nabíječky

Výběr vhodné nabíječky baterií pro RC modely je nesmírně důležitý, pokud chcete získat maximální výkon, bez ohledu na typ baterie, kterou používáte.

V současné době, díky stále se snižujícím se nákladům na elektroniku, je k dispozici na trhu široký výběr "inteligentních" nabíječek", které nejen nabíjí baterie, ale také vám řeknou, kolik energie bylo použito, a umožní vám snadno měřit skutečnou kapacitu.

Tyto nabíječky jsou obvykle schopny nabít všechny běžné typy baterií, které jsou používané v RC modelech. Cena takových nabíječek se pohybuje od 500 Kč do 10 000 Kč v závislosti na řadě faktorů.

Před koupí nabíječky je opravdu důležité se ujistit, že je vhodná pro váš typ baterií. Většina multifunkčních nabíječek dokáže nabít většinu nejpoužívanějších typů baterií v RC modelech, ale jistota je jistota.


Potřebují baterie nějakou zvláštní péči? 

Existuje několik velmi jednoduchých pravidel a doporučení, která mohou prodloužit životnost a výkon vašich baterií. Každý typ baterie má trochu jiné vlastnosti, ale všeobecně je možné vycházet z následujícího:

  • Vyjměte baterii z nabíječky ihned po jejím nabití.
  • Snažte se nevybíjet baterii až na její úplné minimum.
  • Nevystavujte baterie extrémním teplotám.
  • Baterie nesmí přijít do kontaktu s vodou.
  • Pečlivě vybírejte vhodnou baterii pro daný model.
  • Používejte pouze nabíječku navrženou pro typ baterie, který používáte.

Nesprávně používaná baterie málokdy funguje delší dobu a navíc může poškodit celý RC model. Z toho důvodu je třeba s nimi zacházet s respektem a péčí, kterou si zaslouží.

Vhodná baterie je základ

Vzhledem k tomu že RC modely s elektromotorem by bez baterií ani nefungovaly, při výběru není dobré koukat jenom na peníze. Chcete ušetřit pár korun na levnější baterii, nebo byste rádi zprovoznili model, který jste zakoupili za několik tisíc?

Níže naleznete informace o tom, jak lze nejlépe využít různé typy baterií a která nejlépe vyhovuje vašim konkrétním potřebám.


1. Nikl-kadmiový akumulátor (NiCd)

Standardní baterie, která vydrží léta.


Tyto baterie jsou na trhu již dlouhou dobu a po celá desetiletí byly jedinou možností pro mnoho RC modelů. Nyní jsou však nahrazovány pokročilejšími technologiemi. Nicméně v některých případech NiCd baterie stále naleznou své uplatnění.

Výhody

  • nízký vnitřní odpor (vysoký proud)
  • nízké samovybíjení
  • větší odolnost vůči nízkým teplotám
Nevýhody

  • těžší/objemnější než ostatní baterie
  • paměťový efekt 
  • škodlivé životnímu prostředí
Paměťový efekt

Jeden z největších problémů, který ovlivňuje nikl-kadmiové akumulátory, je jev, který je často označován jako "paměťový efekt". Vysvětlením tohoto termínu je pokles napětí, který nastane, když je baterie opakovaně nabitá, ale pouze částečně vybitá. S odstupem času se zjistilo, že baterie ztrácí svou kapacitu, dokud je možné využít jen malé procento její energie. Jediným způsobem, jak obnovit ztracenou kapacitu, je "cyklování baterie" přes řadu úplných nabíjení a dobíjení až do obnovení její kapacity.
Pokud nemáte nabíječku, která by vám umožnila provádět tyto kapacitní obnovovací cykly, nenabíjejte baterie, dokud nejsou vybité, nebo baterii vybijte úplně alespoň jednou za čas.

Použití

Nikl-kadmiové akumulátory jsou i nadále vhodné do vysílačů a přijímačů, ale většina výrobců vzhledem k obavám ohledně narušení životního prostředí, již poskytuje modernější varianty. Navzdory vývoji vysokokapacitních a vysoce výkonných lithium-polymerových baterií některé dálkově ovládané modely (především extrémně rychlé modely) jako zdroj energie i nadále preferují Nikl-kadmiové baterie.


2. Nikl-metal hydridový akumulátor (NiMH)

Efektivní baterie za příznivou cenu.


NiMH baterie jsou víceméně podobné nikl-kadmiovým bateriím. Přestože první NiMH baterie byly zpočátku problematické a nebyly vhodné pro většinu RC modelů, dnešní verze jsou daleko pokročilejší a slouží jako nejčastější zdroj pro mnoho RC modelů.

Výhody

  • vysoká kapacita
  • bez "paměťového efektu"
  • nejméně škodí životnímu prostředí
Nevýhody

  • mohou se samovolně vybíjet rychleji než jiné baterie
  • někdy udávaná kapacita neodpovídá té skutečné

Formátování baterie

Na rozdíl od NiCd baterií, které mohou být používány téměř ihned, před používáním NiMH baterií musíte baterii nechat projít procesem, v angličtině nazvaným „forming charge“ – česky formátování baterie.

Pokud je akumulátor nepoužívaný po velmi dlouhou dobu (několik měsíců), je zapotřebí ho nabít ihned, jakmile jej budete chtít použít bez ohledu na to, jak byl skladován. Během dlouhého období skladování probíhají v článcích chemické změny a způsobují, že se nabíjení článků zpomaluje. Pomalým nabíjením "přes noc" by se ale vše mělo vrátit do původního stavu baterie. Avšak maximální doba pomalého nabíjení je 10 hodin. Proud se sice mění na teplo, ale je tak malý, že akumulátor není ohrožen. Tento proces je dobré opakovat nejlépe 3x a obvykle je jej třeba provádět i na zcela nové akumulátory.

Při nabíjení dlouho nepoužívaných akumulátorů se nedoporučuje rychlé nabíjení, při kterém dochází k poklesu napětí.

Použití

Momentálně jsou NiMH baterie v mnoha ohledech nejlepší volbou pro vysílače a samotné RC modely. Při použití vysocekapacitních NiMH článků je zapotřebí opatrnosti, protože při nadměrném nabíjení nebo nabíjení při příliš vysokém proudu může dojít k jejich poškození. Zatímco jednotlivé články NiMH s vyšší kapacitou se mohou zdát lepší, velice rychle se samovybíjí, když jsou nepoužívané.

3. Lithium-polymerový akumulátor (Li-Pol)

Vhodné pro létající RC modely z důvodu výborného poměru kapacita/objem.


Před vznikem Li-Pol baterií byly RC modely díky použití NiCd nebo NiMH baterií těžké a nabízely jen omezený výkon a dobu provozu. Díky nástupu Li-Pol akumulátorů má nyní mnoho RC modelů vysokou rychlost, rychlost stoupání a dobu provozu.

Skladovat tyto akumulátory lze na dlouhou dobu i bez údržby při nabití na 50 % kapacity. Při nabití na víc jak 50 % nastane trvalý pokles kapacity. Při uskladnění na 1 - 2 dny vybijte na 80 %, na více dní na 50 %.

Výhody

  • nejlepší poměr výkon/hmotnost
  • velmi nízké samovybíjení
  • méně ovlivněny nízkými teplotami
Nevýhody

  • Neprospívá jim nadměrní vybíjení i nabíjení
  • Riziko požáru

Bezpečnostní opatření

Vzhledem k nadměrné energii uložené v malém prostoru hrozí při nevhodném používání tohoto akumulátoru nebezpečí. Existuje mnoho dobře zdokumentovaných případů, ve kterých došlo k samovolnému vzplanutí. Je třeba s těmito akumulátory zacházet opatrně. Z tohoto důvodu se doporučuje nabíjet tyto akumulátory v bezpečném prostředí, nejlépe v protipožární skříňce (bezpečnostním obalu pro nabíjení Li-Pol baterií).

Vždy používejte vhodnou nabíječku. Zároveň nenabíjejte baterie příliš rychle nebo moc dlouho.

Nikdy nevybíjejte Li-Pol baterii úplně. Pokud dojde k vybití Li-Pol baterie pod určitou úroveň (2,7 V) na jednotlivý článek, je tento článek nenávratně poškozen.  Pokusy o opětovné nabití úplně vybitého Li-Pol akumulátoru mohou mít za následek ztrátu kapacity (v nejlepším případě) nebo vzplanutí (v nejhorším případě).

Použití

Chcete-li dosáhnout maximálního výkonu modelu poháněného elektrickým pohonem, není nic lepšího než Li-Pol baterie.
Vzhledem k tomu, že dvoučlánková Li-Pol baterie produkuje 7,2 voltů, regulátor je nezbytný, jinak zde hrozí poškození modelu z důvodu přehřátí.

Li-Pol akumulátory při nízkých teplotách snižují svou kapacitu. Jsou citlivé na vybití pod určitou hranici, a proto ukončete vybíjení při napětí 3 V na článek. Li-pol baterie jsou navrženy pro provoz v teplotách 40 °C. Nikdy nesmí překročit 50 °C.

4. Lithium-iontový akumulátor (Li-Ion)

Díky příznivé ceně jeden z nejpoužívanějších typů baterií pro RC modely.


Akumulátor Li-ion má vysokou hustotu energie vzhledem k objemu. Technologie byla vyvinuta z primárních lithiových článků. 

Samovybíjení se uvádí do 5 %. Mohou být dobíjeny z libovolného stavu a nabíjení je možné kdykoliv přerušit. Nemusí se formátovat, tedy několikrát nabíjet a vybíjet před prvním použitím. Nesmí se překročit konečné napětí při nabíjení, ale ani vybití pod stanovenou mez, která činí 2,8 V. Jinak je těžké akumulátor znovu nabít. Toto je ošetřeno ochrannými obvody, tedy čipem na každém článku. 

Pro skladování je nutné tyto akumulátory minimálně jedenkrát ročně nabít, aby samovybíjením nedošlo k vybití pod uvedenou stanovenou mez. Doporučené je skladování v chladu, nikoliv v mrazu, při 40 % nabití. Není vhodné nechávat dlouho plně nabité nebo úplné vybité baterie stát. Platí pravidlo, že je mnohem lepší Li-ion dvakrát vybít na 50 % než jednou na 0 %.

Výhody

  • netrpí paměťovým efektem
  • nižší cena než baterie Li-Pol
  • vysoká hustota energie vzhledem k objemu

Nevýhody
  • stárnutí
  • omezený počet nabíjecích cyklů – poté dochází ke ztrátě části kapacity

Použití

Díky výbornému poměru váhy a výkonu se Li-ion baterie v modelařině využívají především pro vrtulníky, drony a auta na ovládání. Zaručená funkce je do -10 °C. V minusových teplotách se však snižuje kapacita.

26. května 2017

Garance výměny a vrácení dárku